Muzeum Bez Barier na Zielonej Szkole w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą
Muzeum Bez Barier na Zielonej Szkole w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą
Planując wyjazd na zieloną szkołę zaplanowaliśmy również poznanie dziedzictwa regionu, który odwiedziliśmy- Lubelszczyzny. Zwiedziliśmy:
- Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym, które gromadzi wyroby dawnego i współczesnego złotnictwa. Kolekcja, którą mogliśmy podziwiać liczyła około 1800 eksponatów. Wśród nich były kultowe srebra religii chrześcijańskiej i żydowskiej, srebra stołowe oraz polskie złotnictwo współczesne. Dzieci z zachwytem przyglądały się tym pięknym skarbom. Marzyliśmy głośno, że każdy z nas choć jeden u siebie w domu.
- Młyn „Hipolit” zbudowano w 1937 roku. Jest on częścią „Szlaku młynów wodnych rzeki Bystrej” oraz „Szlaku żelaza i kowalskich tradycji”. Jest to również Muzeum Minerałów, Skamieniałości i Meteorytów. Kolekcja, którą przedstawili nam właściciele liczy ponad 5 tysięcy eksponatów i stale jest powiększana. Od 30 lat każdy nowy okaz, kamień jest źródłem wielkiej radości i wiedzy, którą gospodarze dzielą się ze swoimi gośćmi. Oglądaliśmy meteoryty, przepiękne agaty, różne skamieniałości, gipsy, hality i bursztyny z całego świata. Podczas lekcji zobaczyliśmy erupcję wulkanu oraz sami biliśmy monety.
- W drodze powrotnej do Warszawy odwiedziliśmy Puławy i położone w pięknych ogrodach Muzeum Czartoryskich. Podziwialiśmy przepiękne sale: Tradycji, Kamienną, Gotycką i Rycerską. Dorośli oniemiali zachwycali się nadzwyczajną klatką schodową oraz zbiorami biżuterii. Dowiedzieliśmy się, że cała ekspozycja to wielowiekowe losy oraz działalność Rodziny Czartoryskich. Urzekło nas ponadto otoczenie pałacu czyli piękny ogród i jego mieszkańcy – pawie, które przyjaźnie nas powitały i pożegnały. Oczywiście nie mogło się obyć bez okazałej sesji zdjęciowej wszystkich uczestników wycieczki.