STEFAN STARZYŃSKI

Patron szkoły

Stefan Starzyński (1893-1944), polityk, ekonomista, publicysta.

Urodził się 19 stycznia 1893 w Warszawie. Przez całe życie związany był z Warszawą, zwłaszcza z Mokotowem, gdzie mieszkał.

Studiował ekonomię na Wyższych Kursach Handlowych (obecnie SGH), równocześnie działał w Związku Młodzieży Postępowo-Niepodległościowej i należał do Związku Strzeleckiego.

W latach 1926-1932 był wiceministrem skarbu, a w latach 1932-1934 wiceprezesem Banku Gospodarstwa Krajowego.

Od 1 sierpnia 1934 roku pełnił funkcje komisarycznego prezydenta m.st. Warszawy. Mieszkańcy Warszawy przyjęli go chłodno, jednak nieprzyjazny stosunek mieszkańców do ich prezydenta nie trwać długo. Stefan Starzyński miał bowiem zmysł organizacyjny i okazał się dynamicznym, pełnym śmiałych projektów organizatorem przebudowy stolicy. Oceniono życzliwie jego projekty, a ich wystawa pod nazwą „Warszawa w kwiatach” w Muzeum Narodowym, wzbudziła ogromne zainteresowanie wszystkich warstw społecznych. Prezydent stał się bliski zwłaszcza mieszkańcom zaniedbanych dotąd dzielnic miasta. W miejscach dawnych nieużytków, śmietnisk i glinianek, miejskie zakłady ogrodnicze stworzyły parki, zasadzono zieleń, położono nowe chodniki, stanęły latarnie.

Idź do góry

Ta strona korzysta z plików cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.